Informacija pacientams apie ligas
APIE PADIDĖJUSĮ KRAUJO SPAUDIMĄ
Pirminė arterinė hipertenzija
arba padidėjusio kraujo spaudimo liga arba dar kitaip hipertonine liga yra labai paplitusi ir pavojinga liga, kuriai visuomenė ir patys ligoniai skiria per mažai dėmesio. Todėl norėtųsi atkreipti dėmesį į svarbiausius dalykus, kuriuos žinodami, Jūs galėtumėte išvengti kraujospūdžio padidėjimo, jo komplikacijų, o jei jis jau yra didesnis, mokėtumėte jį reguliuotis.
Kodėl kraujo spaudimas didėja?
Kraujo spaudimas didėja dėl daugelio priežasčių. Tai paveldėjimas, nuolatiniai stresai, nutukimas, sūraus bei riebaus maisto vartojimas, nejudrumas, kraujagyslių aterosklerozė, per didelis skysčio vartojimas ir kt. Dažniausiai tai visuma faktorių, kurie sąlygoja kraujo spaudimo padidėjimą. Kraujospūdis didėja ir esant kitoms ligoms pvz.: inkstų, skydliaukės ir pan., bet tai sudaro tik apie 5% visų kraujospūdžio padidėjimo atvejų ir vadinama antrine
Ar daug žmonių turi padidėjusį kraujo spaudimą?
Taip, labai daug. Tiriant dideles gyventojų grupes nustatyta, kad net 30-35% suaugusių 25-65 metų amžiaus žmonių turi padidėjusį kraujo spaudimą. Bet dar blogiau, kad net 35% iš jų apie tai nežino, apie 35 – 40% žino, bet nesigydo, 20 – 25% gydosi, bet nepakankamai, o teisingai ir efektyviai gydosi tik apie 5-7%, turinčių padidėjusį kraujospūdį
Kokios yra kraujo spaudimo normos?
Jei spaudimas yra tarp 90/60 ir 130/85 mmHg (IDEALIAUSIU LAIKOMAS APIE 120/70mmHg), tai norma. Jei 130/85 – 140/90 tai ribinis spaudimas dar vadinamas “aukštas-normalus”, jei 140/90 – 160/100 lengvo laipsnio padidėjimas, jei 160/100 – 180/110 vidutinio laipsnio, jei 180/110 – 210/120 sunkaus laipsnio, jei virš 210/120 labai sunkaus laipsnio.
Ką daryti, jei kraujo spaudimas yra padidėjęs ?
Esant padidėjusiam kraujo spaudimui visų pirma būtina :
1 – nuolat kontroliuotis, t.y. matuotis. Geriausiai būtų įsigyti nuosavą kraujo spaudimo matavimo aparatą.
2 – taisyklingai ir sveikai maitintis.
3 – laikytis darbo ir poilsio režimo.
4 – vartoti vaistus. Vaistus reiktų vartoti tik pagal gydytojo nurodymą ir kraujo spaudimo dydį. Kiekvienam žmogui gali būti rekomenduota palaikyti truputį skirtingą kraujo spaudimą, ypač sistemingo gydymo pradžioje, nes tai labai priklauso nuo to ar anksčiau buvo spaudimas padidėjęs ar normalus. Pavyzdžiui, jei Jūsų spaudimas būdavo apie 180/110 mmHg ir tas tęsėsi ilgai (metais), tai jį greitai sumažinti iki “standartinio” vidutinio normalaus 120/80mmHg negalima, nes tada Jūs jaustumėte didelį silpnumą, galvos svaigimą. Todėl tuo atveju reiktų iš pradžių stengtis kraujo spaudimą palaikyti apie 155/90 -160/95 mmHg ir tik vėliau bandyti mažinti iki tikslinio spaudimo 140/90 mmHg ir dar šiek tiek mažesnio.
Kaip maitintis?
Esant padidėjusiam kraujo spaudimui negalima gerti labai daug skysčių, nerekomenduojamas sūrus, aštrus, riebus, rūkytas maistas, rūkymas. Stenkitės maitintis pienišku ir augaliniu maistu, vartokite ne sviestą ir lašinius, bet augalinį aliejų, turintį mažiau riebalų
Galima kavos ar ne?
Netinka piknaudžiauti kava ir nuolatos vartoti po 3-5 puodelius per dieną. Dažniausiai vienas puodelis kavos kraujo spaudimo labai nepadidina, bet kava veikia kiekvieną skirtingai, todėl Jūs galėtumėte pasikontroliuoti kaip Jus veikia kava – pasimatuokite spaudimą ir, išgerę kavos, maždaug po pusės valandos pasimatuokite dar kartą. Jei jis pakils virš 20mmHg tai mažinkite kavos stiprumą ir kiekį arba iš viso jos atsisakykite.
Kaip matuotis spaudimą?
Neįmanoma nuolatos palaikyti stabilų kraujo spaudimo dydį jei nemokėsite jo matuotis. Geriausiai matuotis bent du (tris) kartus per dieną prieš geriant įprastinius vaistus. Rezultatus užsirašykite tam skirtame sąsiuvinyje. Tada akivaizdžiai matysite kraujospūdžio svyravimus ir galėsite parodyti gydytojui, kuris įvertins rezultatus ir, jei reiks, pakoreguos gydymą.
Išmokti matuotis spaudimą visai nesunku. Reikia apsukti rankos žąstą (tarp peties ir alkūnės) aparato manžete taip, kad žarnelės būtų ties vidiniu žąsto paviršiumi ir apatinis jos kraštas apie 1.5 cm virš alkūnės sulenkimo.
Geriausiai matuoti automatiniu spaudimo aparatu. Vieni iš geriausių yra aparatai “Microlife”, kurie pamatuoja 3 kartus iš eilės ir išveda vidurkį. Tada pateiksite matavimo rezultatus gydytojui. Nesimatuojant gydytis neracionalu.
Kaip vartoti vaistus?
Pagal gydytojo rekomendacijas, kraujo spaudimo dydį jį nuolat matuojantis. Per pastaruosius 5 metus buvo sukurta daug naujų vaistų, kurie gerai mažina kraujo spaudimą, veikia ilgalaikiai, juos patogu vartoti pvz. tik 2 ar 1 kartą per dieną, jie beveik nesukelia pašalinių reiškinių ar jų būna nedaug. Apie galimus pašalinius reiškinius iš anksto gydytojas perspėja.
Kai kuriuos čia paminėsime. Beveik visi minimi kraujospūdį mažina ilgą laiką (8-24val.).
Angiotenzino receptorių blokatoriai (ARB)
Tai palyginus nauja labai efektyvių vaistų grupė. Jie blokuoja kraujagyslėse tam tikras daleles-receptorius ir sąlygoja kraujo spaudimo mažėjimą. Beveik nesukelia pašalinių poveikių – tai mesar, diovan, valsartan, micardis, lorista, ir kt.
Kalcio kanalų blokatoriai – amlodipinas (norvasc, agen), lerkapinas, nifedipinas, diltiazemas (altiazemas), verapamilis (izoptinas, finoptinas). Šie vaistai greta gerojo kraujospūdžio mažinančio poveikio gali sukelti pašalinį poveikį – kojų, ypač kulkšnelių pabrinkimą, o pastarieji 2 diltiazemas ir verapamilis – širdies ritmo suretėjimą.
AKF inhibitoriai – prestarium, zofistar, ramiprilis (cardace, ramicor), enalaprilis (enap, enahexal), monoprilis, trandolaprilis (tarka) gali sukelti sausą kosulį, padidinti kalio kiekį kraujyje.
Beta blokatoriai – nebilet, betalok-zok, metoprololis (corvitol), atenololis gali (mažau nei 50 kartų per minutę) suretinti pulsą; esant bronchų, plaučių ligoms, sukelti bronchospazmą.
Diuretikai (varantys šlapimą) – gali išvaryti per didelį skysčio kiekį, o tuo pačiu ir kalį, magnį, todėl periodiškai reikia atlikti kalio ir magnio tyrimus ar papildyti gydymą kalio bei magnio preparatais. Kalį gali pašalinti furozemidas, lasix, rečiau trifas, indapamidas, hipotiazidas o kiti, net gali sulaikyti kalį. Tai verospironas, spirix, eplerenonas
Reikia atsiminti, kad paminėti pašaliniai reiškiniai pasitaiko gana retai – tik apie 1-10 proc. ar mažiau atvejų. Vartojant vaistus reikia atkreipti dėmesį ar nėra paminėtų šalutinių poveikių. Jei atsiranda toks įtarimas, geriausiai pasitarti su gydytoju ką toliau daryti – sumažinti dozę ar visai nutraukti vartojimą. Jei bent vienam vaistui iš tos pačios grupės vaistų jau pasireiškė pašalinis poveikis, tai geriau tos grupės vaistų jau nebenaudoti.